Buca Lokma

Buca Lokma  7/24 hizmet sağlayaraktan İzmir’de Lokma dökümü alanında faaliyet göstermektedir.
Kalitesinde ödün vermeyen firmamız  Lokma dökümünde En kaliteli malzeme kullanaraktan Lokma dökümünde farklı bir çığır yaratmıştır.Bilinenden farklı olarak Lokma dökümünü hayır duası alaçak gerçek kişilerin lezzetine ve dualarına gerçek anlamda buluşmasını sağlamaktadır.

Lokam dökümü her geçen gün tüm Türkiyede her kez tarafından dökülmeye başlamasıda Osmanlı kültüründen günümüze dail taşınan en önemli bir mirasın hağla devamınıda göstermektedir.
Ege bölgesi Lokma dökümü alanındaki bu geleneği en sık yapan ve her köşe başında,cami önlerinde,sokak başlarında görmenizi sağlayan egenin incisi olarakta bilinir.

Lokma dökümü Usta ellerde buluştuğunda ise tadı ve kokusu enfes bir Lezzete ulaşmaktadır.
İzmir Lokma dökümü sağlayan sayısız ustanın ellerinden çıkan bu tat her kez tarafından afiyet ile yenilmektedir.
Hayatta yaşanılan bazı duyguları yaşatan öyle anlar vardır ki;Çığlık atmak ister ,sessiz çığlığa dönüşmesini sağlarsınız ya da sokaktan geçenleri tek tek durdurup yaşadığınız, size hissettiğiniz duyguyu yaşatan o anı onlara umut olmak ya da onları gerçeklerle yüzleştirmek için paylaşmak istersiniz. İşte böyle anların en iyi temsilcisi; Önünde İzmir kelimesi olmadan anılmayan İzmir lokma tatlısıdır.

İzmir lokma tatlısı,ölüm-doğum-başarı gibi duyguların en yüksek seviyede yaşandığı önemli olaylarda ,tıpkı bir dini tören gibi,manevi paylaşımı en yüksek seviyede olan bir araçtır. Dökümü ve dağıtılması(bedava) ile de amaca en iyi hizmet eden İzmir lokma tatlısı, Türk kültüründe olan yardımseverlik duygusunu da tanımıyla içinde barındırır. Çünkü lokma:Arapça ‘lukma’ kelimesinden gelen ve bir yudum ,bir ağız anlamında olan bir kelimedir .

Türk kültüründe de bir lokma yiyecğin manevi paylaşımının önemi, farkındalıkla yaşandığı için kelime ana tanımıyla Türk kültürüne yerleşmeyi başarmıştır.Lokma tatlısının İzmir saray lokması ve İzmir lokması olmak üzere iki çeşidi mevcuttur.

İzmir saray lokma tatlısı;Küre şeklinde olmakla birlikte sarayda evrim geçirip geçirmediği tam olarak bilinmemesinin yanı sıra tarçın gibi baharatlarla(masraflı olmasından ötürü) sunumu yapıldığı için İzmir saray lokması olarak anılmaktadır. İzmir lokma tatlısı:Ortası delikli yuvarlak şekilde karşımıza çıkmaktadır.İzmir lokma tatlısı:Un,tuz,şeker ve mayanın birleşimiyle oluşan hamurun genellikle ayçiçek yağında kızartılarak ve üzerine şerbet dökülerek hazırlanması sonucu oluşan bir tatlıdır.

Bununla birlikte bazı yörelerde üzerine şerbet dökümü yapılmadan çeşitli kahvaltılıklar veya içecekler eşliğinde tüketildiği için sadece İzmir lokma olarak anılmaktadır.İzmir lokma tatlısı oluşumunda basit malzemeler kullanılsa da yüceliği dilden dile ,kültürden kültüre aktarılmıştır. Hatta Yunanca’da İzmir lokma tatlısı ile ilgili ‘büyük loş loku mas’ yani ‘sen büyük bir lokmasın’ sözü kullanılmaktadır.

İzmir lokma tatlısının yüceliği de yapılış amacından kaynaklanır çünkü İzmir lokma tatlısı taziye günlerinde acıyı,sünnet düğünlerinde veya doğum günlerinde mutluluğu ,herhangibir sınavın kazanıldığını öğrenilen günlerde başarıyı ve buna benzer olaylarda çeşitli duyguları paylaşmak için döktürülür ve dağıtılır.Yapılış amacına uygunluğu ise İzmir lokma ustalarını seçmek ile alakalıdır. İzmir lokma tatlısı ustası İzmir lokmanın dökümünden dağıtımına kadar olan süreci bir semazen gibi hissetmeli o mistik anı içe bakış yolu ile özdeşleştirmeli ve yeni bir idrak düzeyine varmanın farkındalığını yaşamalıdır.

Bu ruha sahip olan kişiler İzmir lokma dökümü ve dağıtımı için seçilirse İzmir lokma tatlısının ruhu en iyi şekilde kişilere yansıtılacak ve doğru aktarımlar ile Yunanistan’da varlığını sürdüren cümle gibi başka ülkelerde de yüceliğini daha farklı cümleler kurdurarak hissettirecektir.İzmir lokma tatlısının oluşum ve dağıtım süreci her sokakta,caddede,mahallede İzmir lokma tatlısının araç olduğu manevi bir amaca hizmet etmek için karşımıza çıkabilir.

Belki de o gün alınan bir haberin paylaşımını , herhangibir haber ve duyguyla İzmir lokma dökümü ve dağıtımı yaptıran birinin İzmir lokma tatlısını alarak yapacak ve böylece siz de onların haberini ve duygusunu paylaşacak ve belki de bir hikayenin ya da romanın başlangıcına,ortasına ,sonuna şahit olacaksınız.

İzmir lokma tatlısının birleştirici gücünü bundan sonra yaşadığınız her günde hissederek farklı bir bakış açısıyla hayatınızı devam ettirecek belki siz de İzmir lokma tatlısını araç olarak kullanıp çeşitli duygular oluşturan haberlerinizi bu şekilde doğadaki canlılarla paylaşmak isteyecek ve İzmir lokma tatlısnın yarattığı ruhu tüm yörelerde oluşturabilmenin heyecanını yaşayacak, böylece ışığınızı yayabilmenin tadına varacaksınız.

İzmir lokma tatlısının yarattığı farkındalığa ,paylaşıma,birleştiriciliğe sahip olacağınız damak ve gönüllerinizde oluşacak lezzetlerin İzmir lokma tatlısı veya İzmir saray lokma tatlısı gibi tatlardan oluşacağı bol keyifli günler yaşamak heyecanıyla hayatta kalın…