Buca Lokmacı
Buca Lokmacı Rengi,Kokusu,Yapılışı,Şurubu,Dökümü ve dağıtımına varıncayadek ustalık isteyen İzmir Lokma usta ellerde hazırlandıktan sonra servis edildiği alandaki en fes konusu kişilerin Lokma yemesini tetekliyici bir kokuyla yenilmesini sağlar.İzmir Lokma herkez tarafından bilinen ve yine her kez tarafından sevilerek tercih edilen Bir türk usulu tatlı çeşitidir.
Yöresel olarak izmir bölgesinde kişilerin Lokma dökümü artık bir gelenek halinede gelmiştir.Hayır dualar alınmasında en büyük vesile olmakla beraber her kesimden kişinin Lokma tatlısınıda yemesini sağlamaktadır.
İzmir Lokma yapılışı esnasında hamurun kıvamı ve ayarıda çok önemlidir.En ufak bir fark İzmir Lokmanın gerçek tadından farklı bir tat ortaya çıkarır.Mayalanması da ki buna keza aynı şekilde olmalıdır.
Zamanlama çok önemli olmakla beraber hamurun kıvamı yakalandıktan sonra ise dinlenmesi ve Lokma dökümü için uygun bir ortamda muhafaza edilmeside gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra ise hamurumuz Lokma yapımı için hazır duruma gelmiştir ve Enfes İzmir Lokma dökümüne başlaya biliriz.
Hamurumuz hazır durumda beklerken Dökümü yapılaçak olan alandaki yağımızın ısınmasını yapalım ve şurubumuzu hazırlayalım.
Yağımız kızardıktan sonra 2 farklı döküm şekli yapılır.Birincisi el ile Lokma dökülür İkincisi ise makina ile Lokma dökülür.El ile dökümü yapılan lokma az kişinin ve
genel olarak aile içersinde yenmesi için yapılır.İkinci sistemde yapılan lokma dökümü makina aracılığı ile 1000 lerçe kişiye çok kısa sürede ulaşmasını sağlamaktadır.
Teknolojiden ne kadar faydalanırsak şayet o kadar kişinin İzmir Lokma tatlısının enfes lezzetine ulaşmasına sağlamaktadır.