izmir Lokmacı Farkı

Yüzlerce yıllık gelenektir lokma bu topraklarda. Bu tatlının sadece lezzeti değil manevi anlamı da çok yüksektir.  İzmir Lokmacı hem tatlıdır dilimizde hem de bir parça ekmektir ve yine hem de lokma nimettir. mutfakta, tatlıda buluşması ve zenginleşerek evrimleşmesidir.

 

Anadolu medeniyetlerinin Saray sofrasında da yeri vardır lokmanın, İnsanların birleşip kaynaşmasında önemli bir rol oynar.  En kötü günde de en iyi günde de birlikteliktir. yoksulun yer sofrasında da yeri vardır. Ülke insanının dayanışma ve desteğinin en somut halidir. Acılarını ve sevinçlerini bu tatlı vasıtası ile paylaşır insanlar.  İyi günde de lokma yenir kötü günde de lokma dağıtılır. Şerre karşı lokma, hayır için lokma dökülür.

 

Kalite, uygun fiyat, hijyen ve müşteri memnuniyeti bizim için en önemli unsurlardır. Gündelikçi eleman çalıştırıyorlar. Yaptıkları işin yasal sorumluluğunu taşımıyorlar. Bu anlayışla hizmet vermenin gururuyla işimizi en doğru şekilde yapmaya devam edeceğiz. Sahte lokmacılar yasal değiller Sağlıksızdır.

 

 

Bir fark oluşturmak için bu meslekte adım attığımızda başlangıç ideallerimize daima bağlı kaldık. Lokmalarımız el değmeden makine ile dökülmektedir. Lokmalarımızın şerbeti kesinlikle yapay tatlandırıcı içermez.

 

Yurttaşımız lokmacı araştırı iken karşılaştığı lokmacılara karşı dikkatli olmalıdır. Zira sahte lokmacıların sayısı onları aşmış durumdadır.

denetimsiz ürünler kullandıklarından bu lokmacıların sizi ve misafirleriniz lokmaları ile zehirleme ihtimaline karşı daima dikkatli olunuz.

Bu işe ocaktan başladık. Yasal izni olmayan hiçbir ürünü kullanmıyoruz. İki binli yıllarda lokmacı mesleğine yöneldik. Atadan deden fırıncılık yapıyoruz. Hamur işinde yoğrularak büyüdük. Mesleğimize sadık kaldık. İşimizi teknik ile değil mesleki ustalık ile yapıyoruz.

İzmir Lokmacı Bülent Usta