İzmir De Meşhur olan Lokma hizmetleri artık bir sektör olma yolunda ilerliyor. Aslında ilk olarak şunu belirtmek istiyorum Lokmacı dediğiniz zaman işini en iyi bir şekilde yapan vede kaliteli malzeme kullanan bir usta olması gerekiyor. Aksi takdirde mühim sonuçlar doğura bilir aman dikkat.

Nedir Bu İzmir Lokma Meselesi ? 

İzmir Lokma denildiğinde ilk önce akla Halka Lokma geliyor çok uzun yıllardan bu yana gelenek görenek haline gelmiş bir hayır tatlısı hayır lokması yada hayır işi diye biliriz.

Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe tabi ki insan yaşam kolaylığı’da gelişiyor. İşte bunlardan biride İzmir İline özgü olan Lokma Tatlısı, eskiden el ile dökülen lokma şimdi makine ile otomatik dökülüyor. Bu teknoloji gelişiminin ardından bir sektör olma yolunda ilerledi Lokmacılık.

 

Kaliteli İzmir Lokmacı Ustası 

Aslında bu sorunun cevabını bulmak için çağırdığınız ustanın kullandığı malzemenin kalitesini görmek lazım vede kullanılan teçhizatın ekipmanın temizliği hijyenik oluşu çok önemlidir. Bazı ustalar kızartma yağı dediğimiz Fritöz Yağı kullanıyor, Şerbet olarak ya Mısır Şurubu yada Glikoz Şurubu kullanıyor, un 3 kalite yada katkı maddeli un kullanılıyor.

İzmir Lokmacı‘lığa gölge düşüren bu kalitesiz malzeme kullanan ustaların yanlışları işini hakkıyla yapan ustaların işini ve emeğini de etkiliyor. Ne kadar köfte o kadar ekmek misali, siz siz olun ucuz lokmacılara kanmayın üç kuruş fazla olsun temiz ve kaliteli olsun anlayışını hiç aklınızdan çıkartmayınız.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir