Torbalı Lokmacı

Torbalı Lokmacı isminden’de anlaşıldığı üzere izmir bölgesine özel bir lokma tatlısıdır.
İzmir lokma yapılışı,kıvamı,hamuru,şerbeti,tuzuna varınçayadek  özel olarak hazırlanır İzmir Lokma.
Bölgenin en çok begenilen tatlısı olan izmir lokma her kez tarafından begenilerek ve sevilerek dökümü yapılır ve ikram edilir.
İzmir Lokma diger tatlı çeşitlerinden ayırt edici özellikleri kişinin Lokma tatlısını yedikten sonra üzerinde ağırlık hissi bırakmamasıdır ve 1 den fazla yenilmesini sağlamaktadır.
İzmir Lokma ege bölgesinde farklı yapılış şekilleri ve hazırlanış sistemi olmakla beraber her kezinde severek yemesini sağlar.Yüz yıllardan günümüze gelen Lokma saray kültürünün günümüze getirmiş olanen büyük miraslarından bir tanesi olaraktan tarihte yerini almıştır.
İzmir Lokma izmirin her semtinde her ilçesinde her kasabasında ve her köyünde bu kültür devam etmekte ve sevilerektende halka ikram edilmektedir.
Bir çok hayır sever kişiler Lokma dökümünü her yıl yaptırarak Lokma kültürünün ve hayır dua almakla kişilerin bu tatlının yemesine vesile olmaktadırlar.İzmirin ilçelerinden örnek vereçek olursak şayet lokma dökümünü her bölgede sevilerek dökümü yaptırılır.
Bölgenin en çok tercih edilen İzmir Lokma enfes tadı ve doyulmaz lezzetinden herkezin afiyetle yemesine vesile olmaktadır.
Her kez İzmir Lokma tatlısı afiyet olsun