URLA LOKMA
Urla Lokma  Kalitenin ve gerçek İzmir Lokma tadına varmak için muhakkak bizimle iletişime geçmelisiniz.
Nedeni ise tüm Ege bölgesinde 6 bölgede aynı anda müşterilerimiz tarafından tercih edilmemiz bunun başlıça sebebidir.
Dilimizde öyle bir kelime vardır ki o kelimeyi duyunca damağımızın da gönlümüzün de şenlik alanına bürünmesi kaçınılmazdır. Bu kelime, Arapça ‘lukma’ kelimesinden gelen bir yudum,bir ağız anlamında olan ‘lokma’ kelimesidir.Evet ,tam da yukarıda söylediğim gibi bir alanda hissettiniz kendinizi değil mi?Ben de farkettim…Lokma kelimesi dilimize tek kelime şeklinde girse de uzun yıllardır İzmir lokması olarak yayılımı devam etmektedir.
Un,maya,tuz,şeker malzemeleri kullanılarak hazırlandığında İzmir lokma tatlısı olarak adlandırılmış ancak sadece un ,maya,tuz malzemeleri kullanılarak hazırlandığında İzmir lokma olmuştur. Bununla birlikte özellikle şekil değişikliğinden dolayı da iki isme sahip olmuştur.İzmir saray lokması:Küre şeklinde olmakla birlikte saraya girdiğinde daha çok tarçın,toz hindistan cevizi gibi baharatlarla süslendiği için İzmir saray lokması adını almıştır. 
İzmir lokma ise;Ortası delikli yuvarlak şekildedir ve bu haliyle İzmir lokma adını almıştır. Genellikle özel ve önemli günlerde (doğum,düğün,ölüm gibi) döktürülen ve dağıtılan(bedava) İzmir lokma tatlısı,basit malzemeleri ile gönül ve damak doygunluğunu hissettirmeyi başarır. Çünkü,manevi paylaşımın önemini vurgulamak amacıyla kolay bulunabilecek malzemelerle ortaya çıkan İzmir lokma tatlısı döktürülmesi ve dağıtılması aslında ‘öz ruhların’ birlikte ve sevgi dolu olma halinin keşfinin ilk parçasıdır.
Diğer parçasını ise İzmir lokma tatlısı dökümünü ve dağıtımını layıkıyla yapan İzmir lokma tatlısı ustası oluşturur.Genellikle,bir caddede-sokakta-mahallede dökümü ve dağıtımı yapılan İzmir lokma tatlısı için ustalar İzmir lokma veya İzmir saray lokma yapımı olan makineler eşliğinde girer devreye ve bu makineler:Genellikle 220 V ve 50 Hertz(hz) enerjiye sahip ,7 kg hamur hazne kapasitesi ile 25 litre pişirme kazanı ,kilitlenebilir tekerlekler ve paslanmaz çelik gövde ile karşımıza çıkmaktadırlar.
İzmir saray lokma makinesi dakikada 300 adet,İzmir lokma makinesi dakikada 48 adet üretim yapmaktadır.Ustaların mahareti ise ;Süreçteki her harekete manevi anlamı yüklemede ve hangi nedenle İzmir lokma tatlısı dökümü ve dağıtımı yapılıyorsa o ruh halinde insanlara doğru duygu aktarımı yapabilmede ortaya çıkar. O yüzden İzmir lokma tatlısı un,maya ve tuzun hamur haline getirilip genellikle ayçiçek yağında kızartılması sonrasında ise şeker ile oluşan şerbetin üstüne dökülmesi sonucu ortaya çıkan ve öylece dağıtımı yapılan bir tatlı değildir. Şu bakış açısını aktarmak peşindedir.
İnanıldığı sürece, elde olanlar ile ortaya çıkan ve doğru ruhla yapılan her aktarım ‘manevi özü’ ortaya çıkarır. ‘Manevi öz’ ise sahip olduğunu sandığımız metalardan sıyrıldığımızda aslında sahip olduğumuz tek gerçektir ve İzmir lokma tatlısı da bize bu manevi özü yaşatmanın haklı onuruyla maharetini yansıtan ustalarla birlikte karşımıza çıkmanın heyecanını yaşar ve yaşatır.İşte bu yüzden Türk geleneğine lokma olarak girmiş ve süreç içerisinde İzmir lokma tatlısı olarak ya da İzmir lokma olarak bir caddede-sokakta-mahallede karşımıza çıkmış ya da bir kahvaltıda sadece İzmir lokma olarak masamızda belirmiş yiyecek yukarıdaki belirttiğim tüm süreçler ve duygular eşliğinde önemini Türk geleneğinde ve özellikle İzmir’de sürdürecek ve çeşitli aktarımlarla manevi özleri buluşturacaktır.
Çeşitli önemli ve özel günlerde İzmir lokma ,İzmir saray lokma döktürmenin ve dağıtmanın öneminin farkına varılacağı genellikle içinde mutluluk duygusunu barındıran haberlerin ,doğru ruhlarla aktarılabileceği ve bir dokunuşun bin dokunuşa dönüşeceği sevgi ve birliktelik dolu günler için devreye giren. hatta gün içinde karşınıza en kötü anınızda çıkan ve bir anda her şeyin basit bir şeyden türediğini ,basit şeylerin güzellikler ortaya çıkarabileceğini bir kez daha düşündürten ,en kötü anın farkındalığa kavuşacağı ve artık hayatta öyle ilerlenmesi gerektiği düşüncesine sahip olunacağı günler olsun…
Lokma,İzmir lokma,İzmir lokma tatlısı ve İzmir saray lokma tatlısı…